Ondrášek v Norsku

AKTUALIZACE – 26.6.2016 15:50

Projekt se uskutečnil za finanční podpory Ministerstva kultury.

Ondrášek zamířil ve dnech 13.6 – 25.6. do Norska, kde se zúčastnil v Bergenu festivalu Grieg Internasjonale Korfestival, odkud přivezl pěkná umístění v kategorii duchovní a folklórní hudby. Následně zavítal na přátelskou návštěvu ke sboru VIVA ze Sandnes.

sobota, 25. 6.

Tak a jsme díky Bohu ve zdraví zase doma. Tady by mohl náš deník skončit, ale přece mi to nedá, abych na závěr nepřipojil pár postřehů.

Každoročně se Ondrášci v závěru školního roku snaží zúročit celoroční píli a nasazení účastí na nějakém zahraniční koncertní cestě či festivalu (2011 Finsko, 2012 Německo a Francie, 2013 Portugalsko, 2014 USA,  2015 Francie, 2016 Norsko). To představuje poměrně významné finanční zapojení jednak rodin našich Ondrášků, novojičínské ZUŠky i pomoc prostřednictvím grantu města Nového Jičína či dalších institucí. Všem patří naše veliké poděkování a ujištění, že s těmito prostředky nakládáme šetrně. Na druhou stranu si neskromně myslím, že dopad těchto sborových aktivit je nevyčíslitelný v mnoha ohledech. Jak se dá penězi vyčíslit, že kamkoli se se sborem vydáme, přivážíme významná ocenění, jako potvrzení správnosti naší cesty. Jak se dá penězi vyjádřit prestiž, kterou děti našeho sboru budují naší škole, našemu městu naší zemi na každém koncertě, festivalu či neformálním vystoupení někde na náměstí? Jak změřit dopad našich aktivit na samotné členy sboru, jejich chování, vzájemný respekt a ohled, vztah k práci na společném díle? Jsem nesmírně hrdý, co jméno Ondrášek ve sborovém světě znamená a ještě více mne těší, že všeho toho dosáhl poctivou cestou, tvrdou prací a mnoha obětmi. Za to patří poděkování dětem, která od nejútlejšího věku s pomocí rodičů rozvíjejí svůj talent a přijímají tuto „filozofii“ naší velké sborové rodiny.

Přeji Vám všem krásné a slunné léto, abyste do následující jubilejní 50. sezóny nabrali plno sil a odhodlání.

Josef Zajíček

DSCF1675_postcard

Následuje náš zápisník z cesty.

mapy3

mapyMAPA BODŮ

mapy2MAPA BODŮ

pátek, 24. 6.

Dopoledne jsme ještě strávili v Aalborgu, kde jsme utratili veškeré dánské koruny a okolo 11 hodiny jsme se vypravili na skoro 19hodinovou cestu napříč Dánskem, Německem a Polskem. Kolem 6.20 v sobotu ráno dorazil náš autobus před ZUŠ v Novém Jičíně.

Zhodnocení našeho festivalového zájezdu nabídneme, jakmile si utřídíme – zatím ještě velmi čerstvé – dojmy z cesty.

čtvrtek, 23. 6.

Ve středu kolem 11 hodiny večerní jsme se rozloučili se Sandnes a vypravili na cestu domů. Trajekt nás přepravil z přístavu Kristiansand do Dánska (přístav Hirtshals). V poledne jsme již byli v Aalborgu, kde strávíme noc a zítra se vydáme na cestu přes Německo a Polsko domů. Počasí sice prohlídce města nepřeje /celkem intenzivně prší/, ale i tak jsme si prohlédli centrum města. Aalborg je čtvrté největší město v Dánsku s asi 112 tisíci obyvateli. Leží na Jutském poloostrově. Na návštěvníka zapůsobí všudypřítomné cyklopruhy na silnici (i zvláštní cyklosemafory) a množství cyklistů, kteří se přepravují z jednoho místa do druhého.

středa, 22. 6. 2016

Dnes se chýlí náš pobyt v Sandnes ke konci. Dopoledne jsme se vypravili do blízkého Stavangeru si prohlédnout centrum města a navštívili místní katedrálu. Stavanger je čtvrté největší město v Norsku, jehož historie sahá až do počátku 12. století. Centrum města je známé historickými budovami z 18. a 19. století natřenými na bílo, ve kterých se stále bydlí. Stavanger je důležitým centrem ropného průmyslu. Právě nyní probíhá ve Stavangeru finále Kontinentálního poháru v plážovém volejbalu, kde hrají i dvě české dvojice: Sluková – Hermannová a Kolocová – Kvapilová. Ti z nás, kteří měli zájem, mohli oběma našim dvojicím fandit. Po poledni jsme se vrátili zpět do Sandnes, kde se připravujeme na večerní koncert, který začne v 7 hodin v místním kostele. Poté se vypravíme na cestu na trajekt do Dánska.

úterý, 21. 6. 2016

Prakticky pokaždé, když Ondrášek cestuje po světě, opakuje se podobný scénář. Vše běží jak má běžet a když se blíží finále stane se něco co nás překvapí, co je jakoby bonus navíc, něco co se nedá naplánovat dopředu. A právě to byl dnešní výšlap na Preikestolen. Po včerejším dešti ani památky, jen pročištěné nebe s viditelností každého detailu. Teplota tak akorát a takřka bezvětří, prostě počasí na tůru do hor jako vyšité. Po nezbytném a v tuto chvíli naprosto nutném poučení, jak se v horách chovat, vyrazila padesátka Ondrášků vstříc jedné z největších turistických atrakcí Norska. Svou náročností bychom to mohli srovnat s výšlapem na Lysou, ale profilem cesty s výhledy do kraje, na jezera, na moře, je to naprosto nesrovnatelné a nepopsatelné. Nejrychlejší chodci to zvládli na vrchol za jeden a půl hodiny, někteří potřebovali času více, ale všichni jsme se nakonec setkali na magickém místě na které se nedá zapomenout. Snad z fotek  poznáte či vycítíte tu krásu, kterou jsme byli obklopeni a zasaženi. Naprosto spontánně jsme začali zpívat a kdybychom neměli ostych, tak bychom si vyzpívali i slušný honorář, protože turistů zde bylo jako na Karlově mostě. Dolů to šlo jako po másle, sem tam jsme se svezli po zadku, protože to docela klouzalo, ale dorazili jsme bez úrazu a navýsost spokojení. Dnešní večer tráví děti v hostitelských rodinách a z reakcí mnohých bylo patrné, že je čeká krásný program.

pondělí, 20. 6.

Hned ráno jsme uklidili naše chatky v kempu Lone a opustili naši základnu, která nám byla domovem po několik dnů stravených na festivalu v Bergenu. Vypravili jsme se směrem jih do města Sandnes, které je domovem našich přátel ze sboru VIVA. Celou cestu intenzivně pršelo a také jak jsme dojeli do Sandnes poprchávalo. O to více jsme byli vlídně přijati členy sboru VIVA na usedlosti jednoho ze sboristů poblíž mořského pobřeží, kde bylo přichystáno občerstvení a zábavné hry. I když poprchávalo, Norům očividně déšť nevadí a hry se odehrávaly i venku. Atmosféra byla přátelská a všichni se dobře bavili. Okolo desáté hodiny si nás postupně rozebraly rodiny a odjeli jsme každý jiným směrem. Zítra plánujeme výlet na Preikestolen. Počasí má být již umoudřené, polojasno až slunečno. Poté se ozveme i s podrobnějšími informacemi.

neděle, 19.6. – doplněny fotografie z výletu do hor poblíž Bergenu
Dnes nás čekala dopoledne slavnostní mše v Johanneskirchen, velkolepém kostele v centru Bergenu, ze které jsme se právě vrátili a poslední zbytky pobytu plánujeme strávit v okolí našeho kempu, krátkým výšlapem do blízké přírody na Redningshytten. V pondělí budeme opouštět náš kemp a vydáme se na cestu do Sandnes za našimi přáteli ze sboru VIVA. Poté se ozveme. Prozatím zdravíme všechny domů a děkujeme za přízeň.

sobota, 18.6.

Oproti původním plánům, které nám zhatilo zamračené počasí na horách, jsme vyrazili na místo poblíž Bergenu, kde stojí dům významného norského skladatele Edwarda Griega. Zde Grieg se svojí manželkou Ninou trávil většinu svého života obklopený krásnou přírodou. Dům se tyčí nad místním jezerem a je zde krásný výhled do okolí, což jistě pozitivně Griega inspirovalo při jeho tvobě. Návštěva Griegova domu se protáhla na celé dopoledne a tak na oběd jsme se vrátili opět do našeho kempu.

Odpoledne nás čekala již další milá festivalová povinnost, koncert sbory sborům v předsálí Grieghallen. Zde jsme se měli možnost setkat s našimi přáteli ze Sandnes a poznat další sborová tělesa, kterých do Bergenu opravdu dorazilo mnoho.

Úderem devatenácté hodiny vypukl očekávaný závěrečný ceremoniál s vyhlášením výsledků. Z celkového počtu 26 sborů bylo 8 sborů (včetně Ondrášku) vybráno do závěrečného Grand Prix. Publiku a ostatním sborům jsme zazpívali Moravskou bránu od O. Máchy. Čas na rozhodnutí poroty vyplnil norský komik Sjur Hjeltnes, jehož vystoupení spojené s hrou na klavír odlehčilo napjatou atmosféru, která vládla v Grieghallen v očekávání výsledků. Poté již nastoupili všichni sbormistři na pódium, aby vyslechli verdikt poroty.

V kategorii duchovní hudby jsme získali zlaté pásmo a v celkovém součtu bodů jsme se umístili na 3. místě (za prvními Švédy a druhými Poláky). V kategorii folklór jsme rovněž získali zlaté pásmo a celkově 2. místo. První byli naši přátelé ze Sandnes, kteří nad námi zvítězili o 0,1 bodu. Ačkoliv jsme se cítili, že bychom mohli na první místo dosáhnout, máme pocit, že pro vývoj našeho zájezdu je tento výsledek strategičtější, protože jistě budeme více milováni;) I z písemného vyjádření poroty, které se nám po souteži dostalo do rukou, je zřejmé, že si za svůj výkon sbor zaslouží velkou chválu.

Na závěrečné recepci jsme se  nezdrželi a před půlnocí jsme dorazili do našeho kempu.

P.S. Ačkoliv po stránce hudební a společenské jsme zanechali v Bergenu velmi dobrý dojem, cítíme ještě rezervy stran úklidových ktivit, o čemž svědčí následující fotografie, zatím nejmenovaných čísel chatek.

pátek, 17.6.

Dnešní den je úspěšně za námi. Po snídani jsme zvolili nenáročnou vriantu seznámení se s městem Bergen z „ptačí perspektivy“ výšlapem na místní turistickou rozhlednu, ze které je Bergen vidět jako na dlani. Většina sboru tři kilometrů dlouhý výšlap zvládla bez větších obtíží. Na oběd jsme byli již zpět v našem kempu a připravovali jsme se na dnešní festivalový program v kategorii folklórní hudba. Oproti včerejší soutěžní kategorii s námi dnes soutěžily čtyři sbory z Norska a jeden sbor z Lotyšska. Okolo šesté hodiny jsme soutěžní program se ctí absolvovali a večer jž trávíme opět v našem kempu.

Během festivalu jsme se na krátko setkali i s našim partnerským sborem VIVA, který soutěžní program zahajoval. Zítra budeme mít s našimi přáteli více času po společném koncertu ve foyéru Grieghallen.

Ačkoliv máme dobrý pocit z našeho vystoupení, uvidímě zítra, jak jsme zapůsobili na soutěžní porotu a odpoledne budeme již vědět, zda jsme byli vybráni do úzkého finále soutěže Grand Prix.

Počasí se je prozatím umoudřené, jen občas na chvíli zaprší, ale hned přestane. Na zítra je předpověď příznivá, má být slunečno a tak dopoledne vyrazíme na menší túru do okolí našeho kempu, na oblíbenou destinaci místních nad zdejším jezerem.

Hlasivky prozatím drží. Zdravíme všechny domů.

čtvrtek, 16.6.

Úderem deváté hodiny jsme vyrazili do dějiště festivalu – do města Bergen, abychom se nadýchali té pravé festivalové atmosféry. Od známého rybího trhu v centru jsme přešli po nábřeží k hansovním domům, které jsou zapsané na seznamu UNESCO. Hodinovou prohlídku jsme zakončili návštěvou místní pevnosti, která je jednou z nejstarších středověkých památek Norska.

Po letmé prohlídce centra města jsme se každou minutou utvrzovali v tom, že noské ceny jsou – mírně řečeno – na naše poměry velmi vysoké. Posuďte sami: bochník chleba v přepočtu na naše koruny 120 Kč, třetinka čepovaného piva 270 Kč, oběd v centru města od 500 Kč do 2000 Kč i výše.

Po návštěvě centra města jsme se vrátili do našeho kempu, kde po obědě (z vlastních zásob) jsme začali poslední přípravy na soutěž hlasovou zkouškou. Samotná generální zkouška v kostele Domekirche trvala přesných (na stopkách odpočítaných) 5 minut, což stačilo s bídou na nastoupení.

V 19 hodin Ondrášci se představili jako první z 8 sborů (Norsko, Polsko, Švédsko, Lotyšsko, ČR) v soutěžní kategorii duchovní hudba. Sbor zazpíval báječně, nicméně vystoupení smíšeného sboru hudební univerzity z polské Poznaně Paderewski Chamber Choir a vystoupení švédského ženského sboru La Capella byla skvělým profesionálním představením. Tak nezbývá než doufat, že v zítřejší kategorii folklórní hudby se s těmito sbory nesetkáme ;)

Zdravíme všechny a přidáváme ještě jeden postřeh. I když je nyní již 23:20, je zde stále světlo, jako by bylo u nás 20 hodin. I to je Norsko.

středa, 15.6.
Po čtyřicetihodinové cestě (2000 km) přes Polsko, Německo, Dánsko dorazili Ondrášci do první destinace poblíž města Bergen, kde zítra začne festival soutěží duchovní hudby. Ubytovali jsme se v blízkém kempu v městečku Lone (vzdáleného asi 20 km od Bergenu). Po vydatném obědu z vlastních zásob, většina ulehla k odpočinku. Dnes již budeme sbírat síly na zítřejší soutěžní program. Počasí zatím vypadá slibně (polojasno, okolo 20 stupňů), okolní příroda je nádherná.

P.S. Vzhldem k tomu, že každé připojení k internetu stojí 25 norských korun, nečekejte dlouhé romány;), ale jistě se ozveme.

Všechny doma zdravíme.

plagat-bergen

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.